Turystyka

Turystyka istnieje od dawna. Niewiele osób jednak wie, jak wiele jej odmian można wyróżnić. Według definicji Światowej Organizacji Turystyki wymienić można takie choćby jak: turystyka kwalifikowana, turystka motywacyjna,turystyka zdrowotna, turystyka biznesowa, turystyka kongresowa, turystka morska, turystyka etniczna, turystyka polonijna, turystyka alternatywna, turystyka religijno- pielgrzymkowa, turystyka kulturalna, turystyka lokalna, turystyka wiejska, turystyka weekendowa czy też agroturystyka. Turystyka kwalifikowana związana jest ze zdrowiem i charakteryzuje się aktywnym wypoczynkiem na łonie natury, podczas którego można oddawać się różnym aktywnościom fizycznym.

Turystykę kwalifikowaną podzielić można z kolei na turystykę pieszą, rowerową, wodną a także narciarską. Turystyka zdrowotna służy odpoczynkowi i powrocie do pełni sił zdrowotnych. Najczęściej odwiedzane kierunki to nadmorskie miejscowości a także przeróżne uzdrowiska, a nawet centa wellness i spa. Turystyka motywacyjna, jak sama nazwa wskazuje, ma związek z nagradzaniem i motywacją. Najczęściej korzystają z niej firmy, które w podziękowaniu za dobrze wykonaną pracę wysyłają najlepszych pracowników na wycieczki, które z reguły odbywają się poza sezonem.

Turystyka biznesowa z kolei ma związek także z pracą. Pracownicy wysyłani w biznesowe podróże oprócz załatwiania interesów, mają też czas wolny, który warto dobrze spożytkować. Takie wyjazdy często są jednak obarczone specjalnymi wymaganiami co do standardów hotelowych i nie tylko. Związek z tą turystyką ma także turystyka kongresowa. Są to firmowe podróże podczas których pracownicy uczestniczą w przeróżnych seminariach czy sympozjach. Turystyka morska, jak sama nazwa wskazuje, ma związek z podróżami morskimi takimi jak rejsy o przeróżnych przeznaczeniu: mogą to być rejsy szkoleniowe, rejsy zapoznawcze, między portowe, czy też promowe przewozy turystów.

Turystyka etniczna, podobnie jak kulturalna służy poznaniu innej kultury, zwyczajów innych, odmiennych państw i zwykle staje się czynnikiem zmian cywilizacyjnych. Patrząc na to jak mają inni przywozimy kawałek nowego, lepszego świata, przenosząc inną kulturę. To zjawisko nosi miano dyfuzji. Związek z tymi rodzajami turystyki ma też turystyka alternatywna. To bardzo trudny rodzaj turystyki i ma związek z dogłębnym poznaniem kultury, a także z chęcią obcowania z nią przez dłuższy czas.

Turystyka religijno – pielgrzymkowa z kolei charakteryzuje się podróżami do miejsc świętych. W Polsce najczęściej odwiedzanym tego typu miejscem jest Jasna Góra w Częstochowie, a także Sanktuarium w Licheniu. Turystyka lokalna to nic innego jak zwiedzanie najbliższej okolicy a także miasta w którym żyje się na co dzień. To nie tylko zwiedzanie, ale także poznawanie historii miasta i zabytków. Turystyka wiejska, podobnie jak lokalna charakteryzuje się zwiedzaniem najbliższej lokalizacji, jednak oprócz tego turysta łaknie skosztować tradycyjnych przysmaków z danego regionu. Uczestniczy także w licznych festynach i wiejskich zabawach, takich jak choćby dożynki.